Dostávám ohledně triků mnoho otázek – jak učím ten nebo tamten trik, kde jsem na to přišla, proč to učím atd., takže tady je něco o tricích:

Když učím triky, naučení samotného triku je nejméně důležitá část. Důvod, proč jsem začala učit triky, byl ten, že jsem chtěla naučit štěně La, že práce se mnou je zábava. S Lo, když byla štěně, jsem měla tolik problémů kvůli všem jejím strachům a fobiím, že jsem strávila všechen čas a všechno její jídlo, abych jí přivykla různým věcem, lidem, zvířatům, zvukům apod… pokud cokoli vyslovíte, Lo se toho jako štěně určitě bála! A pak přišla La, moje dokonalé štěně. Žádný strach, žádné fobie, prostě hyperaktivní kulička chlupů s nejroztomilejší tváří na světě. Nikdy předtím jsem si nedovedla představit, že trénování psů může být tak snadné, byla jsem zvyklá nejprve na Aikena (pozn: Silviin samojed) a pak na Lo… Naučila jsem ji vše, co jsem vymyslela, během pár minut. Její nekonečné nadšení pro práci mě donutilo být kreativní a vymýšlet více triků…. Dříve než jí bylo 6 měsíců, půlka Evropy ji znala kvůli jejím trikům. A samozřejmě také její nadšení, to se nedá přejít bez povšimnutí. A díky ní jsem tomu propadla.

Teď už učím vše, co moji psi potřebují znát, přes triky: triky je učí přemýšlet, používat své tělo a úsudek. Triky je učí, že není žádný rozdíl mezi prací a hrou a získávají správný přístup. Učení triků je naučí, že jsou ti nejchytřejší psi na světě a že neexistují chyby nebo neúspěchy a že je dobré se snažit. Triky jim dávají sebedůvěru ve schopnosti přemýšlení i pohybu. Triky budují mezi námi vazbu a přináší jim hlubší pochopení, jakým způsobem přemýšlím já a mě, jak přemýšlí oni. Triky jim pomáhají cítit se důležití, chytří, sebevědomí, potřební a spojení se mnou.

Ano, jak jste možná do teď pochopili, myslím, že triky jsou velmi důležité, považuji triky za nejdůležitější část vztahu mezi člověkem a psem a nejdůležitější součást agility. A myslím, že v současnosti učím vše, co je potřeba vědět o agility, pomocí triků.

Naučení triků je snadné, nejtěžší je vymyslet, CO učit, proto zveřejňuji videa. JAK učit je většinou snadné, prostě klikejte a odmněňujte, cokoli se vám líbí a tvarujte chování dále (shaping). Ano, většinou, ale ne výlučně používám metodu shapingu. To je vlastně odpověď na všechny otázky jak učit ten nebo onen trik. Ale protože stále dostávám požadavky na přesnější vysvětlení, jak jsem jednotlivé triky trénovala, tady je vysvětlení triků, na které si lidé nejčastěji ptají:

Práce u nohy:

Nejprve učíme přesnou pozici, jak je popsáno na tomto videu. Začínám s tím, že se pes naučí otáčet na misce, když stojí na misce, klikám za jakýkoli pohyb nebo přenesení váhy na zadních nohách. Jde to velmi rychle především se psem, který již ví, že má zadní nohy a už se mu někdy dříve klikalo za to, že je používá. Ostatním to bude trvat poněkud déle, ale jakmile zjistí, že klikáte za pohyb zadních noh, je snadné vytvarovat nějaké kroky a pak více a více, dokud nedojde až k vaší noze.

Dobré pochopení pozice a hlavy nahoru je nutnost, když chcete trénovat vysoký klus. Při chůzi prostě zpomalte, pokud pes dost dobře rozumí pozici, okamžitě se přizpůsobí. Je pro ně jednodušší předníma nohama na jeden nebo dva kroky zpomalit než zrychlit. Prostě jsem klikala a tvarovala klikáním vyšší polohu nohou a pak případně přidala více kroků. Tady je finální výsledek.

Slalom mezi nohama pozpátku

Pes by měl již umět couvat na povel a měl by být schopen se přiřadit z čelní pozice do pozice u levé nebo pravé nohy (jak je ukázáno na videu výše). Když to zvládnete, trik jako takový je snadný, prostě dejte všechno dohromady. Začínám z pozice, kdy mám psa před sebou, stojí docela blízko stěny nebo pohovky a řeknu psovi, aby se přiřadil k noze a pak hned zpátky. Nemůže se vrátit přímo kvůli zdi, takže se vrací blíž k vám a můžete mu pomoci pravou nohou, aby prošel zpět dopředu mezi nohama. Pak mu řekněte, aby se přiřadil k pravé noze a zpět a opět mu pomožte svojí levou nohou se vrátit mezi nohama do pozice před vámi a ejhle máte najednou první couvanou osmičku. Budete potřebovat 3 nebo 4 cvičení, abyste to zvládli, ale ano, je to docela snadný trik, když se pes umí přiřazovat k levé a pravé noze a zpět. Pokud ne – pusťte se do práce! Tento trik děláme ve třídě štěňat.

Stojka

Na La a Bu+Bi jsem použila dvě různé metody. Styl, jakým stojí La na předních nohách, je působivější, protože její zadní nohy jsou natažené ve vzduchu, ale tréninkový proces je mnohem delší a při nácviku neměla moc dobrou rovnováhu, takže jsem to s Bu zkusila jinak, protože by bývala měla s udržením rovnováhy mnohem větší problém, protože je větší a těžší.

La jsem nejprve naučila dotknout se mé ruky zadní nohou. Chvíli to trvalo, ale pak jsme postupovali docela rychle, místo dotyku bylo výše a výše až to bylo pro ni fyzicky velmi obtížné. Pak jsme to museli zpomalit, vybudovat trochu více svalů a získat více rovnováhy. I nyní nedokáže udržet pozici na moc dlouho, ale to nikdy nebylo mým cílem.

U Bu a Bi jsem začala s pozici 2on2off (pozn.zadní nohy na předmětu, přední na zemi) – nikoli na něčem, co používám na zónách, jak jste si pravděpodobně domysleli z našeho videa, ale z jiné hry – klikám psovi, aby vylezl na nějaký objekt a pak když ho opouští a zadní packy má stále na něm a když pochopí pozici, klikám když přejde přímo do pozice nejprve zadníma nohama (podívejte se na video třídy štěňat).

Poté, co na to pes přijde, je to jednodušší, objekt bude vyšší a vyšší a nakonec ho změníte za zeď – neměli byste mít žádný problém od bodu, kdy pes pochopí, jak se dostat přímo do pozice až do chvíle, kdy ho začnete od zdi odpoutávat. Pak to chce čas, pes potřebuje získat sílu a rovnováhu, aby byl schopen udržet pozici bez pomocí zdi, takže moc nespěchejte. Abyste odbourali použití zdi, používejte objekty, které poskytují menší a menší oporu, tenčí a tenčí stromy, měkký plot apod.

Stoj na dvou packách – levých/pravých/diagonálních

Tento trik mě napadl, když jsem viděla video o whippetovi, který žije normálním životem, ačkoli přišel o obě levé nohy. Začala jsem s Bu, protože zná jména všech 4 noh a prostě jen volala „první“ a pak hned „třetí“ a klikala v okamžiku, kdy „třetí“ opustila zem a „první“ byla stále ve vzduchu. Trvalo to dost dlouho, takže jsem u La a Bi použila jinou metodu a šlo to tak opravdu rychle. Učila jsem to stejně jako stojku, jen počáteční pozice byla 2left-on a 2right-off (obě levé nohy na předmětu, pravé na zemi). Buď to vše můžete rovnou vytvarovat klikáním, anebo nejprve upevněte 4on (4nohy na předmětu) a pak objekt zmenšete nebo nakloňte natolik, až místo toho získáte 2on2off a prostě na to klikejte. Poté objekt zvyšte nebo ještě více nakloňte, takže pes již na něm nedokáže stát, ale jen se opírá. A pak začněte klikat dříve, než se opře, a tak se zbavíte toho objektu. Opět je to snadné, ale chce to trochu praxe, aby pes byl schopen chvíli udržet pozici (ale ne tolik, jako u stojky).

U diagonálních noh je postup ještě lehčí, jedna zadní noha je na předmětu nebo se opírá o zeď (učím to spolu s běžným tréninkem 2on2off), potom chci zvednout diagonální přední nohu a kliknu, když je ve vzduchu a rychle prodlužuji výdrž. Poté začínám klikat, jakmile jdou obě nohy nahoru, předtím než se zadní noha opře o zeď a tím se zbavím zdi jako pomůcky.

Všechny čtyři nohy v misce

Tohle je jednoduchý trik. Začněte s větší krabicí a klikejte, aby do ní štěně vlezlo. Potom to postupně udělejte těžší a použijete menší a menší objekt.

Odrazy od těla (vaulty)

Nápad na tento trik měla vlastně La. Jednou mi zkoušela vyskočit na klín, ale protože mě překvapila, nedokázala jsem jí chytit a jen se ode mě odrazila. Odměnila jsem jí za to a měla jsem za tři nebo čtyři opakování nový trik. Moje borderky nebyly na tento trik tak talentované, takže jsem to pro ně zjednodušila, seděla jsem na gauči a nechala je vyskočit na klín a pak je nalákala od sebe pryč na hračku, jak je ukázáno na konci (4:30) tohoto videa. Pak si jen sedněte na vyšší a vyšší místo, potom se nakloňte proti zdi a nakonec stůjte rovně. Je to jeden z jednodušších triků a zábavný pro všechny psy, kteří rádi skáčou.

Pro zbytek triků si myslím, že dokážete přijít na to, jak to sami trénovat, není to raketové inženýrství, jen trocha času a hodně zábavy.

Kolik času trvalo naučit je všechny triky? Méně, než se zdá a méně a méně s každým dalším trikem, který se učili. Tihle psi jsou trénováni, aby přemýšleli a ejhle, oni opravdu přemýšlí! La přemýšlí méně, ale dává do toho tolik aktivity, že je vždy snadné dostat, cokoli od ní chcete. Ona dává 110% do všeho, co dělá. Bu je opak, hodně myšlení a méně akce, je to takový přemýšlivý pejsek. A Bi… Je v přemýšlení pomalejší než Bu, ale jakmile na to přijde, nemůžete ji splést, okamžitě zobecňuje chování a nemá vůbec problém bez ohledu na to, jaké jsou podmínky, je to úžasné.

Kolik triků moji psi umí? Právě tolik, kolik mně jich napadlo. Když nemám lepší nápad, hrajeme spolu hry (shaping games), zvolím, na které křeslo mají vyskočit, kterého šuplíku se mají dotknout… Děláme cokoli, prostě aby se cítili důležití, chytří a potřební. Myslím, že je to pro mladého psa velmi důležité, učit se tímto způsobem používat svoje tělo a mysl. Je to také skvělé pro přípravný trénink závodících psů, udržuje to jejich svaly a předchází to zraněním. A je to obzvláště výborné pro starší psy, triky je udržují mentálně a fyzicky aktivními a tím také mladšími a zdravějšími.

Některé triky dělám téměř denně se všemi čtyřmi psy, mladými i starými, někdy i dvakrát denně, pokud počasí nedovoluje jiné zábavné aktivity. To je na tricích další ohromná věc: nepotřebujete zvláštní vybavení nebo prostor, i těsný obývák postačí na 1001 různých triků!

Jo, neexistuje vlastně omluva, proč triky svého psa neučit! Prostě to zkuste a zaručuji, že oba si užijete spoustu zábavy a případně trikům úplně propadnete… Myslela jsem si, že mi postupně vymizí nápady a triky budu trénovat stále méně. Ve skutečnosti mám více a více nápadů a triky nyní učím všechny své psy. Dokonce jsem rozběhla toto léto tréninkovou školu, protože moji studenti, kteří absolvovali štěněcí školu, chtěli moc pokračovat dále a slibuji, že uděláme nějaké video.

Pro více nápadů na trénink triků koukněte na videa.

Joomla templates by a4joomla